logo

Sosyal Medya Hizmetleri

Teknik Destek

Google Hizmetleri

Dijital Pazarlama ve Reklamcılık

Kurumsal Marka Yönetimi

Bizimle İletişime Geçin.
Sosyal Medya Hesaplarınızı İnceleyerek Size Özel Çözümler Sunabilmemiz İçin Bizimle İletişime Geçin.

0(850)346 7730

destek@famesosyalmedya.com

Muğla / Bodrum

0(850)346 7730

Muğla - Bodrum

Top

Sponsorlu Reklam Düzenleme

Sponsorlu Reklam

Sponsorlu Reklam Düzenleme

Instagram işletme hesaplarının neredeyse hepsinin düzenli olarak çıktığı sponsorlu reklamlar var. Reklam vermenin bambaşka bir uzmanlık alanı olduğunu bilmelisiniz. Üniversitelerde okutulan, saatlerce süren eğitimlerle öğrenilen ve pratik yaptıkça gelişen bir alan Reklamcılık.

Instagram kullanıcılarından sponsorlu reklamlarla alakalı aldığımız pek çok soru var. Öncelikle bu sorular ve cevaplarından bahsedelim.

  • Reklam verdim ama hiç takipçi gelmedi?

Sponsorlu reklam vermek kesinlikle incelikli bir konu. Görsel kaliteniz, sayfanızın tasarımı, seçtiğiniz hedef kitle vb. pek çok sebepten takipçi kazanamamış olabilirsiniz. Tecrübemize dayanarak söyleyebilirim ki en önemli hata hedef kitle seçiminizde olabilir. Gerçekten sizin sayfanıza ya da markanıza ilgi duyacak doğru yaş, cinsiyet, demografik bilgiler ve ilgi alanlarında kişileri seçtiğinizden emin olmalısınız. Bütçeniz kısıtlıysa ve seçimleriniz yanlışsa verim alamadığınız bir reklama para harcayarak hem moralinizi hem de bütçenizi düşürürsünüz.

Bir noktaya daha değinmekte fayda var. Güncel olarak fazla paylaşım yapan satış hesapları (butik, ayakkabı, toptan giyim vb.) kategorisinde yer alan bir markanız varsa takipçi kazanamıyor olmanız oldukça normal. Reklam verme amacınıza satış yapmak olarak bakmanız gerekiyor. Çünkü çoğu kullanıcı satış hesaplarını takip etmiyor. Sadece o kategoride ürüne ihtiyacı olduğunda girip bakıyor.  Reklamlarını ise marka bilinirliği, etkileşimdeki müşterilere kendini hatırlatma ya da satış yapma amacıyla yapıyor. Dolayısıyla bu tarz satış hesapları ya da büyük markalar genellikle çekilişlerle takipçi arttıyor. Takipçi arttırma hizmetimizin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Sponsorlu reklam veriyorum, satışlarım neden artmıyor?

 Aslında bu sorunun her işletme için farklı bir cevabı var. Bir örnekle açıklayalım.

Pırlanta sattığınızı varsayalım. Piyasada çok fazla rekabet olduğunu öncelikle kabul etmelisiniz. Sizi diğer           satıcılardan farklı kılan özelliklerinizi müşteriye görsel ya da video içeriğinizle anlatmalısınız. Her firmanın tektaş sattığı bir dönemde siz de aynı tektaş yüzüğü satıyorsunuz. Kendinizi müşteri yerine koyarak, neden sizin firmanızdan bu yüzüğü almak isteyeceğinizi objektif bir şekilde analiz edin. Hedef kitlenizin doğruluğunu kontrol edin. Reklamınızı 18-65 yaş arası çıkıyorsanız, müşteri yaş aralığınız değerlendirin. Gerçekten 18 yaşında bir genç tektaş yüzük alır mı? Görseliniz firmanıza özgün olmalı. Diyelim ki hedef kitlenizden biriyle eşleştiniz ve profilinize girdi. İşletme profiliniz yeterince kurumsal durmalı. Sonuçta siz de para verip alacağınız her ürün için daha kaliteli ya da kurumsal bir marka tercih ediyorsunuz.  Reklam vermeden önce profilinizi markanıza uygun bir tasarıma ulaştırın. Bu konuda firmamızdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Reklam görselinizin metin yazısı da ürünü tam olarak anlatmalı, ilgi çekici olmalı ve müşteriye sizinle iletişime geçme isteği vermeli.

Bu probleminizle alakalı başka pek çok sebep olabilir. Başlıca problemlerden bahsetmeye çalıştık. Sponsorlu reklam düzenleme desteği ya da sponsorlu reklam düzenleme eğitimi satın almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Sponsorlu reklamım neden bana çıkmıyor?

Açıkçası müşterilerine çok fazla sponsorlu reklam düzenleme desteği veren bir firma olarak en çok duyduğumuz sorulardan biri de bu soru. Her seferinde bu sorunun ardından yüzümüzde bir tebessüm beliriyor. Siz de reklam verdiğiniz içeriğin neden size çıkmadığını merak ediyorsanız hemen anlatalım.  Reklamı veren kişinin siz olduğunu Instagram’da sizin kadar iyi biliyor. İş yerinize broşür dağıtmak için bir eleman aldığınızı düşünün. İşletmenizin olduğu caddede broşürleri dağıtmaya çıktığını farz edin. Siz de mağazanızdan ayrılarak bir şeyler almak için o caddede alışverişe çıkın. Broşür dağıtmak üzere işe aldığınız kişi size broşür uzatır mı? Uzatsaydı bu sizin hoşunuza gider miydi? Instagram bunu yapmayacak kadar akıllı bir algoritmaya sahip. Dolayısıyla verdiğinizin reklamın sizin karşınıza çıkması imkansız.

  • Reklamım için çok para harcadım, ama ne takipçi ne de müşteri kazandım. Neden?

Yukarıdaki sorulara verdiğimiz cevaplar bu soru için de geçerli. Bir tanıtıma sadece fazla bütçe ayırmanız yetmez. Hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz. Ürün ya da hizmetinizi özgün bir şeklide tanıtmalısınız. Markanızın Sosyal medya platformlarındaki varlığı kurumsal gözükmeli. Bunun gibi pek çok sebep sayabiliriz. Profesyonel bir destek almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

  • Belirli bir bütçeyle (50 TL, 200 TL, vs.) kaç kişiye ulaşabilirim?

Sektörünüze, reklam çıktığınız ürün ya da hizmete göre değişir. Reklam düzenleme araçları tüm bilgileriniz girdikten sonra bile tahmini rakamlar verir. Dolayısıyla böyle bir tahmin yapmak maalesef imkansız.

  • Reklamdan çok dönüş aldım, ama hiçbiri benim istediğim kitleye uygun değil. Bunun sebebi nedir?

Hedef kitlenizi yanlış seçmiş olabilirsiniz. Bütçeniz istediğiniz hedef kitle için yetersiz olabilir. Bir çok kullanıcı harika reklamlar verdiğini düşünür. Çoğunlukla reklam düzenlemelerinde firmamıza da bu hedef kitleyi de ekle diye talepler geliyor. Fakat bazen sizin satış yapmayı düşündüğünüz kitle, markanız ya da ürünlerinizle ilgilenmiyor olabilir. Bu yüzden böyle bir probleminiz varsa işi bir bilene bırakın. Hedef kitle analizi ya da sponsorlu reklam düzenleme desteğimizden yararlanabilirsiniz.

No Comments

Post a Comment