logo

Sosyal Medya Hizmetleri

Teknik Destek

Google Hizmetleri

Dijital Pazarlama ve Reklamcılık

Kurumsal Marka Yönetimi

Bizimle İletişime Geçin.
Sosyal Medya Hesaplarınızı İnceleyerek Size Özel Çözümler Sunabilmemiz İçin Bizimle İletişime Geçin.

0(850)346 7730

destek@famesosyalmedya.com

Muğla / Bodrum

0(850)346 7730

Muğla - Bodrum

Top

Instagram Organik Takipçi Arttırma

Instagram Organik Takipçi Arttırma

Instagram’ da popüler olmak, marka bilinirliğinizi arttırmak ya da satış yapmak istiyorsanız en büyük sorununuz da Instagram Takipçi Arttırma olacaktır. Saatlerce uğraştığınız içerikler, özenerek çektiğiniz fotoğraflar/videolar yeterince ilgi görmüyor ve takipçileriniz artmak bilmiyorsa bu yazım tam sizlere göre.

           Vereceğim bir çok ipucu aslında Instagram hesabınızı aktif ve doğru kullanmanızla alakalı olacak. Dolayısıyla gün içerisinde ciddi bir Instagram mesaisi yapmanız gerekecek. Uyarmadı demeyin. Ama düzenli ve sürekli etkileşim Instagram takipçilerinizi arttırmanın en hızlı yollarından biridir.

Hashtag (Etiket)

 • Hashtag kullanımınıza özen gösterin.
 • Bir çok yerde söylenenin aksine takipçi artırmaya yönelik olduğu düşünülen spam hashtaglerden kaçının. (#instafollow, #l4l ya da #likeforlike, #tagforlikes ve #followback) Bunlar sizi Instagram yapay zekası tarafından spam olarak algılatır.
 • Görselleriniz ve içeriğe uygun hashtagler kullanın. Mesela pizza fotoğrafı paylaştınız. #pizza #margarita #restaurantadı vs. gibi hashtagler kullanın.
 • Spam hashtag adını verdiğimiz hashtagler aslında size alternatif bir yolla takipçi kazandırabilir. Sık kullanılan #gt #followback gibi hashtagleri arayarak bunu yazan kişileri takip edebilirsiniz. Bu kişiler genellikle size dönüş yapar.
 • Markalaşmış bir hashtag kullanın. Sadece size özel, akılda kalıcı ve markanızla ilgili olsun. Bu hashtagi kullanmaya takipçileriniz teşvik edin. Takipçileriniz ve diğer kullanıcılar markanızla etkileşime geçmek için bu hashtagi kullanabilir ve marka bilinirliğinizin artmasına yardımcı olur.
 • Oluşturduğunuz kampanyalar, yarışmalar, çekilişler veya etkinlikler için de özel hashtagler oluşturun. Bu hashtagler sizin topluluklar oluşturmanıza ve düzenlediğiniz aksiyon için etkileşimin artmasına yardımcı olur.

Beğeni-Yorum-Takip

 • Başka kullanıcıların gönderilerinin altına yorum ve beğeni yapın. Bu etkileşim size yeni takipçiler kazandıracaktır.
 • Size önerilen kullanıcıları takip edin. Hesap ayarlarınızda  ‘Arkadaş bul-davet et’ bölümüne tıklayarak ya da ‘Önerilen kullanıcılar’ kısmına girerek Instagram algoritmasının size önerdiği kullanıcıları bulabilirsiniz. Sonuçta Instagram algoritmasının bir bildiği var ki bu kullanıcıları size tavsiye ediyor.
 • Düzenli takip, beğeni ve yorum işlemi yapın. Özetle kullanıcılarla etkileşime girmekten çekinmeyin.  En etkili takipçi kazanma yolunun bu olduğunu unutmayın. Eğer düzenli ve istikrarlı bir biçimde bunu yapamayacaksanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.
 • Tüm Facebook arkadaşlarınızı Instagram hesabınızdan takip edin. Instagram profilinizdeki üç nokta işaretine tıklayarak ‘Arkadaş bul’ kısmından ‘Facebook’ta arkadaş bul’ seçeneğine tıklayarak bu aksiyonu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Rehberiniz ve mail listenizle de Instagram hesabınızı eşitleyin. Bu sayede direk e-mail ya da rehberinizde olan kişilerle Instagram’ da daha çok takipçi kazanabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi oluşturan kullanıcıların gönderilerini beğenin. Elinizi korkak alıştırıp sadece bir tanesini değil, beğenebildiğiniz kadar gönderisini beğenin. Bu stratejiyi kullanan hesapların attığı her 100 beğeni için 6.1 daha fazla takipçi kazanımı olduğunu bildiren istatistikler var.

Gönderi Paylaşımı (İçerik)

 • Gönderi paylaşım saatlerinizi ve günlerinize özen gösterin. Instagram’ da en etkili günlerin Pazartesi ve Perşembe olduğu söyleniyor. Paylaşım için en etkili zaman dilimi ise sabah 08:00-10:00 arası ve akşam 17:00′ den sonra olarak söyleniyor. Yine başka bir araştırmaya göre de gece 02:00′ dan sonra yaptığınız paylaşımlar da etkili.
 • Sabah saatlerinde paylaşılan videolar fotoğraf içeriklere göre daha fazla etkileşim alıyor.
 • Gönderilerinizde filtre kullanın. Bazı araştırmalara göre filtre kullanımı çok etkili ve en çok kullanılan filtre de Mayfair derken, bazı araştırmalara göre ise kullanıcılar genelde filtresiz paylaşım yapıyor diyor. Tabi ki bunun sebebi fotoğraf düzenleme programlarında görselin filtre kullanarak hazırlanması da olabilir.
 • Pazar günleri mutlaka paylaşım yapın. Çünkü Pazar günleri çoğu işletme ve marka paylaşım yapmaz. Bu da sizin postlarınızın öne çıkması için avantaj sağlar.
 • Hesabınızı oluştururken en kaliteli ve etkili görselleri kullanın. Hiçbir Instagram kullanıcısı rastgele ve kalitesiz görsellerden oluşmuş bir hesabı takip etmez. Gönderi paylaşımlarınızda niteliğin nicelikten önemli olduğunu unutmayın. Profil ve Görsel Tasarım Paketlerimizi inceleyebilirsiniz.
 • Gönderilerinizin açıklama kısmını kullanıcılarla etkileşim sağlayabilecek sorular sorun ya da call to action cümleleri kullanın. ‘Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ ya da ‘Siz de fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz’ gibi.
 • Paylaşımlarınızı yaparken hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz çok önemli. Kimin için ve neden paylaşım yaptığınızı göz önünde bulundurarak içeriklerinizi hazırlayın.
 • Gönderi paylaşımı konusunda istikrarlı olun. Sık sık gönderi yayınlamaktan çekinmeyin. Bu şekilde organik olarak takipçi sayınızı artırmanız daha kolay olacaktır.

Fame Sosyal Medya Organik Takipçi Arttırma Desteği hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No Comments

Post a Comment